Gryzonie, króliki i drobne zwierzęta futerkowe

CHOMIKI:
Jeśli hodowca decyduje się na żywienie tradycyjne musi pamiętać o tym, że podstawą prawidłowej diety jest jej różnorodność. Chomiki są w znacznej mierze wszystkożerne i w ich pożywieniu powinny znaleźć się ziarna, kasze, owoce, warzywa, białko pochodzenia zwierzęcego, typu owady, czy gotowane bez przypraw mięso i drób. Jako suplement ułatwiający ścieranie zębów powinno się podawać również gałązki drzew i krzewów. Zawierają one nieco garbników. Trzeba bardzo uważać co podajemy chomikom, by np. nie doprowadzić pupila do biegunki czy nawet śmierci.

Chomik to kolekcjoner !!!!

Jednym z charakterystycznych zwyczajów chomika jest gromadzenie zapasów. Większość pożywienia, które wsypujemy do miseczki, nie jest spożywana, ale przenoszona w bezpieczne miejsce i magazynowana. Chomiki mają duże worki policzkowe, gdzie potrafią zmieścić zapasy o wadze odpowiadającej niemal połowie ich masy ciała. Gdy torebki policzkowe są puste, stają się niewidoczne. Ich obserwacja jest możliwa jedynie, gdy policzki wypełnia nagromadzone jedzenie. Aby zapewnić bogate zapasy, pożywienie podajemy w ilości znacznie przekraczającej realne potrzeby chomika. Łatwo psujący się pokarm powinien być podawany w umiarkowanej ilości. Niewielkie porcje sprawią, że nasz ulubieniec zje go natychmiast, a pożywienie nie ulegnie rozkładowi w zakamarkach klatki.

Suchy pokarm to podstawa diety chomika

Najprostszym sposobem, by zapewnić chomikowi zrównoważoną dietę, jest podanie gotowej mieszanki ziaren, zbóż i orzechów. Mieszankę możemy sporządzić we własnym zakresie, jednak pamiętajmy, że nadmiar ziaren słonecznika i orzeszków ziemnych prowadzi do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej i otyłości zwierząt. W sklepach zoologicznych znajdziecie nasze „ŁAKOCIE” . Suchy pokarm powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Starajmy się nie podawać chomikom karmy starej lub zwietrzałej.

Wzbogać dietę owocami i warzywami

pokarm_zywienie Świeże produkty podajemy w niewielkich ilościach, tak by chomik zjadł je na poczekaniu. Zbyt dużo świeżych produktów w diecie chomika prowadzi do niestrawności. Jedna róża brokułu lub plasterek jabłka w pełni zaspokajają dzienne potrzeby pokarmowe.

Mało białka

Niewielka ilość białka w diecie chomika przyniesie mu wiele korzyści. Dwa razy w tygodniu podajemy plasterek gotowanego jajka lub jogurtu naturalnego lub też kawałeczek gotowanego kurczaka (pamiętajmy, by usunąć z klatki niezjedzone resztki wysokobiałkowego pokarmu). Możemy spróbować podania żywego pokarmu w postaci larw, koników polnych lub świerszczy (2-3 sztuki jednocześnie). Żywy pokarm powinien być kupowany w sklepie zoologicznym. Owady schwytane w przydomowym ogródku mogą być skażone środkami owadobójczymi.

Porady